Pokud rekonstruujete starší dům nebo byt nebo pokud stavíte nový dům a právě se dostáváte do fáze, kdy vás ještě před omítkami a malováním čekají důležitá rozhodnutí ohledně elektrických rozvodů, pak jsou tyto řádky určeny právě vám. Vysekávání elektřiny je proces, který si určitě netoužíte zopakovat a proto, pokud se chcete vyhnout problémům ve stylu pokus – omyl, je třeba předem všechno přesně naplánovat.
Určit správné místo pro zásuvky a vypínače nemusí být tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Neuškodí ani, pokud se poradíte s odborníkem či vyhledáte informace, rady a dobré nápady na internetových stránkách, případně v odborných časopisech o bydlení.
Vypínače a jejich rozmístění …
Dříve, než se definitivně rozhodnete a naplánujete rozmístění vypínačů i zásuvek, pořádně se po vašem budoucím příbytku projděte. Zkuste si představit, kde budou vypínače potřebné pro zhasnutí i rozsvícení světla, např. při schodišti je třeba myslet na skutečnost, že musí být umístěny tak, aby bylo možné rozsvítit a zhasnout na obou koncích schodiště a totéž platí i pro předsíň či chodbu, kde jsou také potřeba dva vypínače – jeden na začátku a druhý na konci, abyste se kvůli zhasnutí světla nemuseli vracet zpět ke vchodovým dveřím.
Důležitá je i výška, do níž vypínač umístíte. Za optimální standard se v současnosti považuje výška přibližně 120 cm, ale záleží jen na vás, pro jakou výšku se nakonec rozhodnete.
Pestrý výběr vypínačů …
Dnešní nabídka vypínačů je taková pestrá, že budete mít opravdu z čeho vybírat. Pozorný buďte zejména co se týče kvality, od níž závisí i celková životnost a bezpečnost vypínačů.
Vypínače se vyrábějí v nejrůznějších provedeních, od klasických až po velmi elegantní či netradiční designové kousky, např. z pravé kůže, skla, kamene, ale i vypínače ze dřeva, oceli či hliníku. Už není ničím výjimečným ani možnost vytvořit si vlastní vypínač, které si barevně, materiálově i tvarově nakombinujete přesně podle svých představ.