Určitě není třeba nějak extra zdůrazňovat, že alfou a omegou každé předsíně je její úložný prostor. Pokud to její velikost dovoluje, jednoznačně by tam měli mít své místo předsíňové stěny a sestavy. Pokud také patříte k těm, kteří potřebují v předsíni velké množství úložného prostoru, doporučují se umístit skříně do předsíně. Šatník může být s uzavřeným nebo otevřeným prostorem, s věšáky nebo šatní tyčí. Chytrým vnitřním úložným uspořádáním ušetříte mnoho místa. Mimosezónní nebo domácí oblečení, které nevyužíváte každý den, si můžete například poskládat do horních polic. Do spodních pater se zvykne ukládat veškerá mimosezonní obuv.
A co tak botník?
Botník je velmi důležitá součást každé předsíně nebo vstupního prostoru domu. Uložením různých druhů obuvi vám pomůže udržet pořádek na místě, které je hned na očích, hned při vstupu. Botník vám vyřeší otázku kam s botami, které by se za jiných okolností povalovaly všude po předsíni. Přichází tedy otázka – jaký zvolit? Na trhu je jich velké množství. Při jeho výběru by pro vás měly být důležitými kritérii například způsob uložení bot, materiál, rozměry a, samozřejmě, v neposlední řadě i jeho cena. Co je však dobré si pamatovat:
- boty se nesmí v botníku mačkat a deformovat,
- botník by neměl být neprodyšný a uzavřený,
- měl by být dobře větraný,
- neukládejte do botníku mokrou nebo špinavou obuv,
- vyplatí se mít v botníku zásuvku (např. na krémy na boty, hadříky, šňůrky) a
- háček pro lžíci na obouvání.
Botník jako součást předsíňové sestavy
V žádné moderní předsíni by neměl chybět botník a věšák. Pokud sháníte botník do předsíně, nejprve byste si měli uvědomit, kolik a jakou skladbu bot má vaše celá rodina. Je důležité brát v úvahu velikost bot, aby se vám do botníku pohodlně vešly i ty větší boty. Doporučená hloubka botníku je 35 až 40 cm. Boty v botníku by měly být přehledně poskládané, každý pár by měl mít svůj volný prostor. Botníky jsou k dostání výklopné nebo s dvířky, v poslední době je však více oblíbený výklopný, protože šetří prostor potřebný při otevírání.